Atrakcje turystyczne

Idealne miejsce na wypoczynek

W uzdrowisku Ciechocinek odnajdziecie Państwo wypoczynek i ukojenie, a spacery po pięknej okolicy parków, leczniczych Tężni Solankowych dodadzą sił i energii. Nasze pokoje gościnne to doskonały zakątek dla ludzi kochających komfort, ciszę i spokój. Dzięki bardzo atrakcyjnemu i funkcjonalnemu położeniu mają Państwo blisko do najbardziej znanych atrakcji w Ciechocinku.

Partery Hellwiga

partery_2

Partery Hellwiga to malowniczy ciąg spacerowy w Ciechocinku usytuowany wzdłuż ulicy Nieszwskiej. Ścieżka została zaprojektowana w 1934 roku przez Zygmunta Hellwiga, stąd też taka nazwa terenu. Ciąg spacerowy na całej swojej długości obsadzony jest kwiatowymi  kobiercami. To jedno z najlepszych miejsc i najbardziej ulubionych wśród kuracjuszy Ciechocinka. Atrakcją Parterów Hellwiga jest urokliwa fontanna wyrzucająca wodę według zmiennego programu. Co kilkanaście minut następuje zmiana cyklu i woda tryska w inny sposób. Wieczorem towarzyszą temu światła przez co fontanna mieni się różnymi kolorami.

Tężnie

teznia_1

Tężnie w Ciechocinku to obiekt będący unikatową konstrukcja drewnianą służącą do odparowywania wody z solanki. Zaprojektowane one zostały przez Jakuba Graffa - profesora Akademii Górniczej w Kielcach. W Ciechocinku zbudowano trzy takie budowle - ustawione w kształcie podkowy.Tężnie zbudowane są z około 7000 dębowych pali wbitych w ziemię. Na takiej podstawie umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka.Tężnie sięgają 15,8 m wysokości, zaś ich łączna długość wynosi 1741,5 m. Wokół tężni panuje słynny, bogaty w jod mikroklimat tworzący naturalne, lecznicze inhalatorium.

Grota solankowa

Grota-Solna-01

Grota solankowa w Ciechocinku to jedyne naturalne inhalatorium wewnątrz tężni w Polsce oraz jedno z najbardziej niepowtarzalnych miejsc w Europie. Wnętrze groty to idealne miejsce aby zażyć inhalacji która powstaje za pomocą specjalnego aerozolu zawierającego zdrowotne pierwiastki. Obiekt zasilany jest naturalną solanką z Ciechocinka oraz produktami pochodzącymi z jej przetwarzania. Grota solna jest polecana szczególnie dla osób z takimi dolegliwościami jak: przewlekły nieżyt nosa, gardła, oskrzeli, krtani a także stany niedoboru jodu.

Muszla koncertowa

muszla_koncertowa

Muszla koncertowa w Ciechocinku usytuowana jest w samym centrum Parku Zdrojowego. Obiekt zaprojektowany został przez Pawła Feddersa. Estrada koncertowała powstała w 1909 roku w nietypowym zakopiańskim stylu. Na scenie muszli występowało wielu znanych wykonawców takich jak np. Orkiestra Zdrojowa. Na dzień dzisiejszy muszla koncertowa także tętni życiem i na jej deskach swoje umiejętności prezentują liczni wykonawcy podczas ciechocińskich festiwali (folkloru Kujaw, Orkiestr Strażackich, Operowo-Operetkowego, Muzyki i Kultury Romów oraz Festiwalu Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski). Wyjątkowy wygląd muszli stanowi atrakcję całego Parku Zdrojowego a także nadaje niezwykłego klimatu wszystkim odbywającym się tam imprezom.

Przystań nad Wisłą

przystan

Przystań nad Wisłą to wydzielony trawiasty obszar nad wodą z altankami i miejscem na ognisko. Znajduje się przy ulicy Lipnowskiej w Ciechocinku. Dokładna lokalizacja to 710 kilometr na lewym brzegu Wisły.

Na miejscu dostępne są:

  • bar
  • zaplecze sanitarne
  • boiska do gry
  • miejsce na ognisko

Fontanna Grzybek

grzyb 9

Fontanna Grzybek znajduje się w samym centrum malowniczego Ciechocinka. Obiekt jest nie tylko ozdobą miasta ale również pełni funkcję przemysłową. Okazała fontanna jest obudową głębokiego na 414 metrów odwiertu solanki. To właśnie z tego miejsca do Ciechocinka pompowana jest solanka na ciechocińskie tężnie.

Fontannę zaprojektowano w 1926 przez Jerzego Raczyńskiego. Podczas swojego istnienia obiekt przeszedł wiele rekonstrukcji i remontów lecz finalnie ma kształt grzyba dlatego też tak została nazwana. Fontanna pełni również funkcję lecznicą ponieważ stanowi naturalny inhalator. Przebywając w otoczeniu obiektu można wdychać bogate w cząsteczki jodu powietrze co stanowi nie lada atrakcje dla wszystkich ciechocińskich kuracjuszy.